Buďte ECO
-
Všechny výrobky LIEBHERR jsou maximálně recyklovatelné a ekologické
-
Zajistíme ekologickou likvidaci Vašeho starého spotřebiče
-
Zavážíme ekologickou dopravou s nízkými emisemi
-
LIEBHERR podporuje obnovitelné zdroje
-
LIEBHERR nepoužívá nanostříbro
Článek o škodlivosti nanostříbra:
Vídeň varuje před ohrožením životního prostředí nanostříbrem
Vídeň vyhlásila válku stříbru, a sice sloučeninám stříbra a nanostříbru, které se stále častěji používají pro spotřební předměty, jako textilie, ledničky a dózy na uchovávání potravin. Město mluví o rizicích pro člověka a životní prostředí a požaduje jejich zákaz.
Mikroskopické částice stříbra by měly zlepšit hygienu, zastavit zápach z potu nebo udržet potraviny déle čerstvé. Povrchové úpravy obsahující nanostříbro z mikroskopických částic, resp. sloučeniny stříbra, najdete všude: na dřezech, ložním prádle, oblečení, ponožkách, v kosmetice, v barvách, na hračkách, podložkách na krájení nebo ledničkách.
Mohlo by podporovat vznik rezistentních zárodků
Avšak nanostříbro je podezíráno i z toho, že podporuje vznik rezistentních zárodků. To může vést k tomu, že lékařská ošetření zůstanou bez účinku. Vůbec jsou účinky a nebezpečí nanostříbra velmi málo prozkoumané, míní Hans-Peter Hutter z Lékařské univerzity ve Vídni: „Existuje velmi mnoho rizik, jako např. příznaky na vytváření rezistence. Z lékařského pohledu to nepřináší vůbec žádný užitek.“ Jako jisté platí pouze to, že stříbro má skutečně antimikrobiologický, resp. dezinfekční účinek. V medicíně se používá již delší dobu, např. ve formě obvazů na rány.
Nebezpečí pro ryby a životní prostředí
Podle Huttera neexistuje však jedna jediná studie, která by prokazovala, že by při používání těchto produktů docházelo v domácnostech k poklesu případů onemocnění. Místo toho existuje podle tohoto lékaře značné riziko. „Nanostříbro je transportováno do celého těla“, varuje. Jsou možné toxické efekty. Je možné se obávat i toho, že má vliv na geny, tedy na dědičný materiál.
I v přírodě způsobuje nanostříbro – dostávající se například odpadními vodami do životního prostředí – škody, například u vodních živočichů. Podle jedné ze studií ovlivňuje stříbro negativně vývoj u mladých pstruhů.
Sima: Produkty by měly být označeny
Pod „Rouškou hygieny“ se skrývá podle radní pro životní prostředí Ulli Sima (SPÖ-Sociální demokracie) plíživé nebezpečí. Město samo již nenakupuje vůbec žádné produkty obsahující nanostříbro. Sima se vyslovila pro to, zavést nejdříve jednotné předpisy pro značení produktů. Následně by měla spolková vláda vypracovat zákaz používání těchto látek. Radní pro životní prostředí také požaduje, že by se současně mělo Rakousko zasadit také na EU úrovni za generální zákaz antibakteriálních povrstvení.
Odkaz: Nanosilber (Wikipedia) http://de.wikipedia.org/wiki/Nanosilber
http://wien.orf.at/news/stories/2519090/